Zakupte set měřidla Plus 12 a Nášlapné šablony na měření nohou.
Přesné měření je podstatné pro správný výběr obuvi. ZDE
Důležitým parametrem pro správný výběr obuvi je její velikost. Velmi orientačně se můžeme řídit udaným velikostním číslem, který výrobci uvádějí zpravidla na podešvi nebo uvnitř obuvi na stélce, jazyku, polstrování či na nalepeném/přišitém štítku. Tento údaj je ve valné většině nesprávný s ohledem na námi používanou tabulku velikostí. to může být zapříčiněno rozdílnými systémy v zemích, kde se obuv nebo její podešev vyrábí. Výrobci nejsou vázaní jej dodržovat. Na spotřebitelích tak tedy je, aby výběru věnovali pozornost a obuv si proměřili. A protože nejde o snadnou záležitost, usnadňujeme našim zákazníkům práci a uvádíme tento údaj u produktů. V množství obuvi, které náš obchod prodává, není reálné změřit každou jednotlivou botu. Dochází tak k mírné nepřesnosti, se kterou by měl zákazník počítat. K této nepřesnosti dochází z mnoha příčin a nelze ji odstranit. Pohybujeme se tak v chybovosti na úrovni +- 4mm (+- půl čísla) tzn. že výběrem velikosti podle změřené délky obuvi může dojít k odchylce do 4mm (bota s udanou délkou 200mm může být dlouhá od 196 do 204mm. U některých vzorů může být odchylka i větší. V našem obchodě měříme náhodně vybraný vzorek s předpokladem, že krok mezi jednotlivými čísly je dán normou tj. 6,67mm. Pokud se výrobce od této normy odchyluje, nelze ručit za uvedené údaje. Při výběru berte v úvahu i chybovost při měření délky chodidla, které má svá specifika. Sebelépe změřená obuv nebude zárukou správně zvolené obuvi, když budeme nesprávně postupovat při měření chodidla. Celý postup je nutno přesně dodržet. Dosáhnete tím přesnějšího výsledku. Je zapotřebí připomenout, že naměřené hodnoty nebudou nikdy přesné. Měříme pouze s větší nebo menší nepřesností a výsledkem pak je větší nebo menší odchylka, která musí být kompenzována dostatečným nadměrkem, aby dítěti nebyla obuv malá a netlačila.
S nedostatečným nadměrkem pro volný pohyb prstů ve špičce obuvi, byste obuv používat neměli.
Měření ovlivňuje mnoho faktorů. Způsob měření je u každého člověka odlišný. Různí lidé mohou dojít k různým výsledkům. Obuv je různě tvarovaná, polstrovaná a ohebná... Mějte na paměti, že obuv je nutno vždy řádně vyzkoušet.
Obuv v našem obchodu měříme k tomu určeným měřidlem Plus 12, jehož popis a návod k použití uvádíme v jiném textu. Toto měřidlo svojí konstrukcí neumožňuje přesné změření, ale pouze uvádí dosažený použitelný volný prostor v botě. Nelze se tak dopracovat k přesnému výsledku, jaký je dosahován ve strojírenství.
U obuvi se zpracovává poddajný materiál, který při zatížení mění své rozměry. Různou silou na tento materiál docílíme jiného natažení. To je odvislé od typů materiálu a jeho zpracování.
Obuv může být uvnitř doplněna polstrováním, které je velmi poddajné a mění se v čase používáním. Polstrování může být různé tloušťky a odlišné poddajnosti. Jakou použít sílu a nakolik tak stlačit měkké polstrování?
Tvar obuvi se zpracovává na kopytech, která jsou různě tvarovaná a zaoblena. Každý výrobce používá svá kopyta a každému chodidlu vyhovuje jiné. Tento tvar velmi ovlivňuje měření. Ve špici, ale i v patě jsou vytvarované oblouky, do kterých měřidlo nezapadne přesně. Není zcela jasné nakolik které chodidlo zaplní tyto oblouky a musí se tak volit kompromis v měření. Jednomu může být obuv velká a jinému chodidlu malá. Pata u některých bot je natolik vyboulená, že brání zavedení měřidla.
Mnohdy pro pohodlí volí výrobce tvarované stélky, které obdobným způsobem vytvářejí nejasný prostor pro chodidlo. Tato stélka vytváří korýtko, do kterého chodidlo zapadne, ale není pro měření zřetelné, kolik prostoru v délce obuvi chodidlo vyplní.
Obuv bývá tvarovaná podešví podélně i příčně. Chodidlo tak kopíruje tvar podešve. Nevyžaduje se poté tvarovaná stélka. Chodidlo je tak tvarováno do správného postavení. To ovšem přináší potíže při měření. Zejména u větší obuvi tím vzniká prohlubeň mezi patou a prsty. Měřidlo, které kopíruje tento tvar naměří odlišnou hodnotu od toho, které měří rovně.
Podobný problém vzniká, je-li špice nezatížené boty vyzdvižena. Zatížením při obutí se špice srovná. Pokud při měření obuv nenarovnáme, dojdeme opět k nesprávnému výsledku.
Stélky v obuvi mnohdy nejsou zcela přesné délky jak má vnitřek obuvi. Pokud jsou delší, tak se v ohybech na špici i patě prohýbají a zmenšují vnitřní prostor.
Tloušťka stélky může posunout měřící oblast mírně výše, kde již může být obuv kratší/delší. Je to dáno zaoblením špice a paty.
Někdy stélky snižují volný prostor v přední části obuvi nad prsty a měřidlo a tedy ani dětské prstíky se nedostanou zcela ke kraji boty. Stejně je tomu i pokud je obuv vyrobena příliš těsná nad prsty. Zde je měření velmi nepřesné. Tlustší stélkou se použitelný vnitřní prostor zkracuje, tímto způsobem lze delší a širší obuv použít i pro kratší a užší chodidlo. Chodidlo se tak lépe fixuje.
U fusbetů a některých sandálů je prostor pro chodidlo menší než celková délka boty, kde je lem nevyužitý. Pokud měříme obuv, tak tento prostor do rozměru obuvi nezahrnujeme. Někdy je obtížné určit, jak velký tento lem je.
Nepřesná výroba je další příčina chybného měření. Vyrábí-li výrobce s velkými tolerancemi, projeví se rovněž i při chybě v měření. Používáním materiálů rozdílných vlastností se může při kompletaci svršku kůže více nebo méně přizpůsobit, tím se může dojít k vychýlení při lepení podešve nebo přišívání jiného dílce.
Někdy výrobce zakupí podešve, které nemají shodný krok mezi čísly. V tom případě je chyba extrémní u některých velikostí. U takových bot je nutné měřit každý jeden kus individuálně.
Měření vysokých nebo příliš dlouhých bot, do kterých je obtížné vměstnat obě ruce, aby mohly měřidlo roztáhnout, je velmi náročné, ne-li nemožné. Podobně u měření malých botiček není možné vložit ani měřidlo. Tato měření poskytují jen přibližný výsledek.
Rozdíl mezi většími a menšími velikostmi se může projevit ve větší míře nepřesnosti měření. Měříme-li malou obuv, kde může vzniknout chyba např. 2mm, u větších velikostí tato chyba narůstá. Obuv se u větších velikostí může odlišovat i polstrováním, které nemusí být natolik silné, tvarování apod. Volíme tedy měření velikostí obuvi ze středu nabízeného velikostního sortimentu.
Materiál použitý k výrobě obuvi je odlišné tuhosti a tím je jinak tvárný, ohebný a poddajný. Je tedy zapotřebí vyvinout rozdílnou sílu k napnutí měřidla. Měření se tak stává individuální pro každý typ a velikost obuvi.
Zimní obuv bývá vyteplena ovčím rounem, syntetickými kožíšky, fleecem, molitanovou výplní apod. Tyto materiály jsou při nákupu nadýchané a používáním obuvi slehnou. Touto změnou může dojít zvětšení prostoru pro chodidlo.
Výměnou stélek za jiné, zejména ortopedické, které jsou odlišně tvarované a vyšší, může rovněž dojít ke změně rozměrů vnitřního prostoru. Výrobci mohou použít odlišnou stélku (jiný tvar nebo tloušťka) v průběhu výroby, která vnitřní prostor může změnit.
V některých typech bot není zcela zřejmá použitelná nášlapná část pro chodidlo. Obuv se zdá být velká, ale prostor pro chodidlo je omezen. Tvar chodidla je určující pro správné usazení chodidla do obuvi, které může být střihem svršku nebo tvarem či pružností stélky ovlivněno. Pata tak může být odsazena od opatku.
Tvar zejména špičky obuvi nemusí kopírovat obrys chodidla. Není tak vždy jasné, která část špičky je vhodná k odebrání míry. Místo pro palec nemusí být ta nejdelší část v obuvi a naopak, u některých chodidel neurčuje palec nejdelší míru chodidla. Některá obuv je zaoblena ve šičce tak, že nejdelší část v obuvi připadá na na její střed. Palec, který bývá více na straně, tak může mít méně prostoru. Extrémní situace nastává u špičatých bot, kde se ve špičce prsty nenacházejí vůbec. U takové obuvi je měření zbytečné.
Dle použitého materiálu a konstrukce obuvi respektive intenzitou nošení, váhou zákazníka či nevhodným způsobem používání časem dochází k jejímu roztažení. Obuv je poté širší a delší než při koupi. Každý materiál má jinou pevnost. Používáním se mohou také roztáhnout švy, povolit lepení, zdeformovat stélka nebo polstrování.
Chůze a postoj je charakteristický pro každého jednotlivce a je dán tvarem postavy. Tím jaká je stavba těla může dojít také k odlišnému postavení nohy a jejímu nepřesnému umístění v botě. Chodidlo tak může být vystředěné, posazené příliš vepředu apod.
Z výše uvedeného je patrné, že faktorů ovlivňujících správné změření je mnoho. Některá měření jsou víc odhady a kompromis. Důležitá je zručnost a praxe. Každý z nás má mírně odlišný způsob měření a proto dojdeme u stejné boty k různým výsledkům. Proto vhodnost obuvi nejlépe zjistíme až jejím fyzickým vyzkoušením. Pro výběr na eshopu proto počítejte s naměřenou tolerancí ± 4mm, což nemá pro běžné nošení větší vliv.
Copyright © 2009 Dětské botičky - MTG
Nastavení cookies