Články, rady a tipy » Jak vybrat první botičky?

Botičky pro ty nejmenší dětičky

V době, kdy se dítě ještě nestaví, plní botičky, tedy ty různě pletené capáčky, pouze úlohu ochranou. V okamžiku, kdy se dítě začíná stavět, musí byť třeba měkčí obuv – plnit svůj základní úkol: udržet při zatížení kolmé postavení paty k podložce. Musí tedy mít pevný opatek a nizoučký podpatek. Šněrování musí sahat nad kotníčky. Není ovšem možné opominout ani období prvního postavení. Je důležité, aby dítě při lezení nevytáčelo při odrážení chodidla ani příliš dovnitř, ale především ne zevně. Nejsou tedy již v době lezení botičky na škodu. Zabráníme tak možné změně osy patní kosti a vyvrácení chodidla, zvláště když se dítě staví později, než je obvyklé. S prvním postavením v postýlce a pak stykem s rovnými terény bytu začíná proces celoživotního vývoje nohy s možnými chybami a následky pro celý život. Musíme věnovat pozornost správné hygieně, stříhání nehtů, zatěžování i cvičení končetin a správnému obouvání. Jde o výběr obuvi co do materiálu ( pevnost, ohebnost, prodyšnost ) a tvaru obuvi.

Nepodceňte období, kdy se začíná vytvářet chodidlo. S prvním postavením dítěte začíná proces celoživotního vývoje nohy s možnými chybami a následky pro celý život. V okamžiku, kdy se dítě začíná stavět, musí obuv plnit svůj základní úkol: udržet při zatížení kolmé postavení paty k podložce. Proto je tak důležité upřednostňovat kvalitní obuv před módními trendy. Vhodná obuv nasměruje nohu ke správnému vývoji. Tím pomůže dostat kolena i pánev do správné polohy a symetricky zatížit páteř, což je nejlepší cesta, jak předejít pozdějším bolestem zad. Pro zdravé obouvání dětí je nutné volit správnou dětskou obuv, to znamená koupit boty větší o tzv. nadměrek, aby noha měla odval. Děti mají v růstové fázi měkké, pružné kosti, proto nejsou tak citlivé na nedostatečný prostor v obuvi a jsou schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením. Již od malička je potřeba dávat pozor na dobře sedící a pevnou obuv. S obuví z naší prodejny docílíte správného vývoje nohou. Neodkládejte nákup na dobu až dítě začne chodit. 

Každý výrobce, dovozce nebo distributor obuvi pro děti do 3 let, má podle zákona č.258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a vyhlášky č.84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti do 3 let za povinnost zajistit si hygienické atesty na použité materiály u hotové obuvi.

Skoč na navigaci
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím