Články, rady a tipy » Špatně zvolená dětská obuv může nohu zdeformovat

Špatně zvolená dětská obuv může nohu zdeformovat

 
 
 

Praha – Devadesát osm procent dětí se narodí se zdravýma nohama, když jdou do první třídy, má ale až třetina z nich nějakou vadu. Ukázal to průzkum mezi rakouskými školáky. Podle lékařů jsou na tom ale české děti úplně stejně. V začínající jarní sezoně proto doktoři rodiče nabádají, aby při výběru dětských bot byli opravdu pozorní. 

Špatně zvolená dětská obuv může nohu zdeformovat
Dětská obuv

Špatně zvolená dětská obuv se může v dospělosti vymstít. Výjimkou nejsou vybočené malíky nebo palce, otlaky a kladívkové prsty. Problém je i v tom, že děti mají snížený práh citlivosti, a nejsou tak schopny pořádně posoudit tlak nebo bolest. Nekvalitní obuv podle lékařů nemusí vylepšit ani ortopedická vložka. Pokud má dítě závažné problémy, pojišťovny přitom na kvalitní boty přispějí: "Aby dítě mohlo tento příspěvek dostat, musí to potvrdit revizní lékař," řekl ČT mluvčí VZP Jiří Rod.

Vlasta Mayerová, Česká obuvnická a kožedělná asociace Zlín:

"Když na botičce bude Mickey Mouse, který se dítěti líbí, tak přestože objektivně zjistíme měřením, že třeba ta bota je o dvě čísla kratší, tak dítě vám bude tvrdit, že botička je v pořádku a že se mu líbí."

přehrát video

 

Reportáž Markéty Šenkýřové ZDE

Dospělí si také musí uvědomit, že malá noha není zmenšenou kopií velké. Pata je poměrně úzká, prsty se naopak vějířkovitě rozšiřují. Rodiče by proto měli nejlépe zvolit kotníčkové boty s pevným opatkem a širokou špičkou a zapomenout na botičky na podpatku. Důležité je také boty stále měřit. Podle Mayerové totiž může dítě z obuvi vyrůst i během jednoho nebo dvou měsíců.

Pozor na tržnice, Asiaté mají jiný tvar nohy než Evropané

Rodiče ale od koupě kvalitních bot často odrazuje jejich cena, která se mnohdy liší i o stokoruny oproti nabídce z tržnic. Přednosta Ortopedického oddělení Klatovské nemocnice Jan Pešek ale varuje, že většina bot nabízených na tržištích se dováží z Asie, kde mají lidé jiný tvar nohy než Evropané. Doporučuje proto vyhledat alespoň evropského výrobce.

Asijské a evropské nohy
Asijské a evropské nohy
Skoč na navigaci
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím