Články, rady a tipy » Stavba nohy - ploché nohy

Stavba nohy

stavba
nohy, chodidlo, nohaChodidlo je mistrovským dílem.Tvoří je 26 kostí.Obepínají je silné vazy a krátké malé svaly v podobě pláště .Ty zajišťují jejich nosnost a ochraňují jejich klenutost.

K tomu,aby kdokoliv správně pochopil nedozírné množství stížností na bolesti nohou,aby správně pochopil různé formy nemocí,které jsou nejčastěji zapříčiněny poruchou statiky, měl by se podívat na stavbu nohy. stavba
nohy, chodidlo, nohaZe všech částí těla to byly právě nohy,které byly nejvíce potrestáni za to, že se člověk na ně během evoluce postavil. Zpočátku byly nohy v historii vývoje v poloze supinace,teda plazivé. Z nich se poté vytvořily,přesněji proměnily v nohy stojící.Znamená to postupní pronační proměny. Tento plazivý typ nohou je zachován v konstrukci metatarzálních kostí.Současně tatáž konstrukce,tj.konstrukce příční a podélní klenby se stává hlavním opěrným bodem pro nohu stojící.Na její někdejší šikovnost poukazuje také ten fakt,že osoby, které z různých důvodů přišly o své ruce se po čase naučí svými nohami malovat,vařit,telefonovat. Noha dnešního člověka je již pouhou karikaturou ideální nohy.Důvody jsou různé.Nošením nevhodné obuvi v dětství počínaje,nadváhou a mnohými dalšími příčinami konče.( Hohmann )

Klenba

klenba, chodidlo, nohaklenba, chodidlo, nohaZ mnoha kostí stavěna ,šlachy a vazy spojena konstrukce zajišťuje nohám jednak flexibilitu a jednak utváří charakteristické klenby.Ty slouží k nošení váhy těla a k odvádění a odchýlení silo vého pole.

 

Svaly

Svaly nohou zařazujeme do dvou hlavních skupin.Vlastní svaly jsou svaly silné,které v několika vrstvách obalují kosti nohou.Jejich funkce spočívá vedle zajištění pohybu nohou také v udržení kleneb,napínání kůže a v podepírání chodidla.

svaly,
      chodidlo, noha svaly,
      chodidlo, noha svaly,
      chodidlo, noha

Vlastní svaly nohy

Ohýbací svaly

 Svaly napínací

Jedna část silných svalů splňují funkci napínačů nohy, tj.nohu a prsty napínají směrem vzhůru. Ohýbače ohýbají nohu směrem k chodidlu.V pozici stojné zdvíhají tělo.Některé ze svalů zajišťují pohyb pouze prstů,jiné zase hýbou celou nohou.

Žíly a nervy

Žíly a nervy, chodidlo, nohaŽíly a
nervy, chodidlo, nohaTibiální nerv je hlavním nervem zabezpe- čujícím pohyb a cit. Vstupuje do chodidla nohy shora tak,že vede vzadu za vnitřním hrbolem kotníku, tedy přes střední kotník.
Hlavní zásobení krví zabezpečuje arterie (zadní holenní tepna).Probíhá těsně za nervem. Žíly a
nervy, chodidlo, nohaVelký tibiální nerv napíná nohu a zvedá ji ze země. Achillova šlacha je společnou šlachou pro zadní ohýbače nohou.Tím,že ohýbá nohy,nadzvedá se pata.Je nejdůležitějším prvkem chůze.

 

Žíly a nervy, chodidlo, nohaŽíly a
nervy, chodidlo, noha Žíly a nervy, chodidlo, noha Žíly a
nervy, chodidlo, noha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plochá noha - Pes planus

Lúdtalp,
talp, számítógépes talpvizsgálatNoha se v průběhu evoluce ještě nepřizpůsobila zcela vynucenému způsobu vzpřímené chůze.Nezvládá trvalé zatížení. Její klenba se bortí.Podélní i příční klenby klesnou.Její vnitřní strana se dotýká terénu. Když se mokrou nohou postavíme na skálu,noha zanechává zřetelný otisk.Samozřejmě tuto zanechanou stopu můžeme mnohem důkladněji prostudovat pomocí počítačového zařízení.Je na něm dobře zřetelná kleslá příčná klenba (1).Silný tlak chodidla v tomto místě je znázorněn žlutou barvou. Lúdtalp,
talp, számítógépes talpvizsgálatVektor síly těla byl posunut směrem do středu chodidla (2).Vnitřní kotník se vysunul,protože se bortí dovnitř. Tento obraz je znám také laické veřejnosti.Tím,že mizne klenba, vnitřní kotník nápadně vyčnívá.Noha ztrácí svoji eleganci a svou schopnost pružné chůze.. Plochá noha se může vyvinout i v době,kdy dítě začíná chodit. (Nelze zaměnit její milou vypolstrovanou dětskou nožičku bez klenby s plochou nohou). Tato nemoc se může vyvinout v době rýchleho růstu: mezi 7-10 , případně 16-20 -tým rokem.Později v době klimaktéria.Pravděpodobně následkem Lúdtalp,
talp, számítógépes talpvizsgálathormonálních změn ztrácí ženské nohy schopnost odolávat zátěžím. Velice často se může vyvinout také v době těhotenství.

 • Příznaky ploché nohy
  • Zpočátku jsou bezvýznamné.Neurčitá palčivá bolest v chodidlech.Později se objeví bolesti, které se po delším stání nebo chození stávají nesnesitelné.Šíří se do celého chodidla a nártu, navíc vyzařují do svalů holeně,kolenou a stehen.Ba co víc,do svalů v bederní a křížové oblasti.
  • Tyto bolesti se po odpočinku zmírňují. Mezi typické stížnosti patří rychlá únava dolních končetin,ztrnulost kotníků a nohou.Velice častá je silná potivost nohou a časté jsou i problémy kůže. Člověk s plochou nohou působí těžkopádným dojmem.
 • Prevence
  Většině nemocí lze předcházet.Totéž se může říci také v případě ploché nohy. Veliká odpovědnost rodičů v dětství : nestavět děti předčasně na nohy a nedělat dlouhé, unavující procházky. U dětí se zdravou kostrou a svalstvem dodržovat hlavní zásadu: nechat dítě,aby si naplnilo své přirozené nároky na pohyb.V žádném případě nezasahovat násilně do přirozeného vývoje organizmu. Velice důležitá je správná obuv.Nejsou vhodné sandále a botičky s měkkou podrážkou a bez podpatků.Vhodná obuv je taková,která sleduje tvar nártu,má koženou podrážku,případně jsou to vysoké šněrovací botky. Nezapomínejme,že plochá noha vzniká velice často i v pubertě..Například,když po ukončení základní školní docházky začnou pohodlí a školní lavici navyklé děti postávat jako učni celé dny u pracovního ponku.
 • Léčba
  • Pomocí vložek
   Lúdtalp, talpbetét, talp betegségKdyž se v dospělosti objeví příznaky, které poukazují na vznik ploché nohy,je nutno klenby podepřít vhodnou vložkou. Je-li vložka dobrá,váha těla spočívá na ní a tím se unavené šlachy zprostí břemena. Trvalé nošení této opory ukončí stížnosti ve většině případů.
  • Jiné metody
   Lúdtalp,
    talpbetét, talp betegségKrom nošení vložek jsou i jiné osvědčené metody,které působí preventivně. Zmírňují nepříjemné příznaky.Pomáhají předcházet zhoršení zdravotního stavu a dalšího klesání kleneb.
   Prvním důležitým krokem je osvojení si správné chůze :
   - nohy pokládáme rovnoběžně a nevytáčíme je ven.Zvýšenou pozornost věnovat tomu, aby se chodidlo kulilo obloukem mezi patou a palcem.
   - při stání noha vždy odpočívá na vnější hraně.Nedovolme,aby se zbortil vnitřní kotník
   Druhým krokem je cvičení nohou.Jejich cílem je napínání zkrácených vazů a posilování svalů.

Těžší formy ploché nohy

V této kapitole se uvádí nejmírnější,v současnosti však naštěstí nejčastěji se vyskytující forma nemoci. Těžší forma onemocnění se může vyvinout v kterémkoliv věku, případně se s ní člověk může také narodit.Tyto případy patří k těžkým úkolům ortopedie.

 

zdroj : www.pedikom.cz

Skoč na navigaci
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím