Nacházíte se na: Úvodní strana » Sympatex

Sympatex

SympaTex® je chráněná značka membrány, která se používá především k výrobě nepromokavých oděvů a svršků bot.

 

 

Vlastnosti

Na rozdíl od konkurenční porézní mebrány Gore-Tex je Sympatex neporézní fólie z kopolymeru sestávajícího ze 70 % polyesteru (hydrofobní část) a 30 % hydrofilního polyethylenu. Folie má tlouštku asi 5 µm a dá se roztahovat až na trojnásobek plochy (porézní mebrána na dvojnásobek).

Nepromokavost je definována s 25 m vodního sloupce, propustnost vodních par a prodyšnost (z vnitřní na vnější stranu fólie) se označuje jako "dobrá až velmi dobrá" a neprostupnost větru jako "stoprocentní".

Propustnost lidského potu je zaručena jen do určité maximální teploty okolního ovzduší (asi 15°C). Všechny pozitivní vlastnosti se dají zachovat i při dlouhodobém použití, protože se v membráně nemohou ucpat žádné póry.

Použití Sympatexu na textilní a obuvnické výrobky

je velmi podobné jako u goretexových mebrán:

  • membrána se laminuje na podšívku, se kterou se sešívá vnější tkanina (lehké módní textilie)
  • mebrána se laminuje na svrchní textilii a podšívka se jen přišívá (sportovní oděvy, bundy)
  • mebrána je slaminována s vnějškem a podšívkou jako jeden celek (ochranné a náročné sportovní oděvy)
  • membrána se laminuje na vlákenné rouno nebo pleteninu, které jsou volně uloženy mezi vnějškem a podšívkou (modní a ležérní oděvy)
  • membrány na svršky bot se zpracovávají podobně jako u oděvních textilií, jako podšívka se vždy používá osnovní pletenina

Membrány s označením Sympatex smí zpracovávat jen výrobci s patřičnou licencí od původce patentu Sympatex Technologies GmbH.

Sympatex jako evropský protějšek k americkému Goretextu přišel na trh v roce 1986. V posledních letech se objevily alternativní výrobky, které propagují některé své dílčí přednosti.

 

článek převzat z Wikipedie, další informace naleznete ZDE

Skoč na navigaci
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím