Vibram - vlastnosti podešveVIBRAM®. TLUMENÍ NÁRAZŮ, VÝDRŽ, ODOLNOST VŮČI ZMĚNÁM TEPLOTY A ODĚRU, PŘILNAVOST, PROTISKLUZOVÉ VLASTNOSTI

 

Vibram®

Typické osmiúhelníkové žluté logo je od roku 1937 patentovanou obchodní značkou společnosti se sídlem v italském Albizzate, která se specializuje na výrobu pryžových podešví pro horolezectví, trekking a turistiku. Název vznikl z iniciál jména tvůrce Vitali Bramaniho. Základní vlastností podešví Vibram® je jejich odolnost proti otěru a přilnavost, které jsou funkční za nejrůznějších klimatických podmínek. Specifická pryžová směs, ze které je podešev vyrobena, se vyznačuje dlouhou životností, odolává prasknutí a zachovává si své vlastnosti na mokrém i suchém povrchu. Obuv s podešví Vibram® je stabilní, odolává skluzu a díky konstrukci podešve umožňuje přirozený pohyb při chůzi. Roční produkce podešví je cca 32 miliónů kusů, každý rok vzniká 50 nových modelů, které se odlišují svými vlastnostmi, jako je např. samočistící efekt, použití zón a micro podešví absorbujících nárazy, možnost upnutí maček a samozřejmě design. Stránka Vibram

 

Vibram®

HISTORIE VIBRAM®

Vibram®  vyrábí pryžové podešve pro horolezce a turisty od roku 1937. V roce 1935 vedl italský horolezec Vitale Bramani expedici do italských Alp. K přiblížení používali horolezci těžké boty pobité cvoky, ale pro vlastní výstup si přezuli lehké lezecké boty s tenkou podešví. Tyto lezecké boty se jim staly osudnými, když je zastihla krutá sněhová bouře: šest z nich zemřelo následkem omrznutí a vystavení nechráněným podmínkám. Tato tragická zkušenost vedla Bramaniho k vytvoření všestranné lezecké podešve. Nová pryžová konstrukce vyměnila pryžové podešve za železné cvoky. To umožnilo lezcům používat jedinou podešev a tudíž jediný pár bot k přiblížení, výstupu i sestupu z vrcholu.

V roce 1954 byl v Itálii založen výrobní závod a od té doby je žlutá osmiúhelníková obchodní značka Vibram®  synonymem spolehlivě přilnavých podešví pro horolezectví a trekking.

 

 

SCHOPNOSTI PODEŠVÍ VIBRAM®

  

PŘILNAVOST – excelentní přilnavost k suchému i mokrému podkladu.

OPOTŘEBENÍ – odolnost opotřebení u pryží Trek a TC5+ zaručuje dlouhou životnost podešve i jejích technických parametrů. Oděruvzdornost i odolnost proti prasknutí podešve jsou rovněž vynikající.

CHOVÁNÍ ZA VYSOKÝCH A NÍZKÝCH TEPLOT

Trek a TC5+ pryže fungují shodně za různých klimatických podmínek, s udržováním své původní stability a odolnosti proti sklouzávání v širokém rozsahu teplot, za horka i chladu. 

VIBRAM® THERMO™ PODEŠVE

Podešev designovaná přímo do sněhových podmínek se skládá ze dvou pryžových materiálů – Snow Trek ( přilnavější k povrchu) pro kluzké povrchy a Trek ( tvrdší ) pro delší životnost podešve – s agresivním vzorem a dlouhými kolíky uspořádanými dle typu využití. Tyto kolíky, pro větší laterální stabilitu, vyčnívají z podešve do stran. Opatek ukotvuje patu ve stabilní poloze hlavně při chůzi z kopce.

VIBRAM® MULTI-SPORT™ PODEŠVE

Vzhledem v širokému využití Multi-Sport™ obuvi je jejich podešev designovaná pro široké pole sportovních aktivit. Po obvodu jsou kolíky uspořádány do tvaru „V“ s příčnými drážkami do vlhkých podmínek. Octogrip při chůzi stabilizuje nášlap a odraz. Vějířové uspořádání kolíků pod klenbou zajišťuje větší stabilitu.

VIBRAM® CHAMELEON™ PODEŠVE

Podešev je určena pro Trek a vícedenní Trek, stejně tak jako pro rychlou turistiku a veškeré outdoorové aktivity. Mnoho směrné oválné kolíky poskytují excelentní přilnavost, stabilitu a trakci na různorodém suchém i vlhkém povrchu.

 

převzato ze serveru : www.merrell.cz

Skoč na navigaci
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím