Články, rady a tipy » Zdravotní problémy nohou

Zdravotní problémy nohou

Nošení zdravotně nevhodné obuvi je z velké části příčinou vzniku tzv. získaných vad a nemocí nohou, které bývají většinou nevratné, nebo jen těžko léčitelné.

Mezi získané ortopedické vady nohou patří:

Podélně plochá noha

Vzniká poklesem podélné klenby nohy a je často doprovázena valgositou paty. Pokles podélné klenby se projevuje zvýšenou únavou a pálením nohou, zvýšenou potivostí nohou, otlaky a tvorbou křečových žil.

Vrozená plochá noha je velmi vzácná, u dětí se začíná projevovat až kolem třetího roku věku. Příčinou mohou být nedostatečně vyvinuté vazy, ochablé svalstvo, stání či dlouhodobé chození v nevhodné obuvi, chození doma naboso.

 • pokles podélné klenby nohy
 • valgosní postavení pat

Terapie: chůze naboso po nerovném terénu a masáže nohou, individuálně tvarované stélky, správná zdravotní obuv s prostornou špicí, široký pevný klenek, pevný opatek a pevný, dostatečně široký nízký podpatek

 

Příčně plochá noha

Vzniká poklesem přední příčné klenby, přičemž se celá přední část nohy často rozšíří.
Jde o získanou deformitu (příčinou může být i dědičná dispozice), která bývá způsobena častým nošením obuvi s vysokými podpatky a přetížením přední části nohy (téměř 90 % postižených tvoří ženy) a nošením obuvi se zúženým prostorem pro prsty. Příčně plochá noha je téměř vždy doprovázena deformitami prstů a otlaky.

Terapie: použití korekce do obuvi („srdíčka“)

 

Vysoká noha

Je charakteristická abnormálním vyklenutím podélné klenby nožní za současného snížení nebo zborcení klenby příčné. V důsledku přetížení přední části nohy se zde vytvářejí otlaky.

Vysoká noha patří mezi vrozené defekty nohou. Příčinou může být i nošení příliš krátké obuvi.

Terapie: nošení prostorné obuvi s dostatečnou výškou pro nárt, zhotovení individuální ortopedické stélky.

 

Deformity prstů

Nošením nevhodné obuvi, zejména příliš těsné a krátké, trpí nejvíce prsty nohou. Proto patří deformity prstů k nejčastějším získaným deformitám nohou.

Jedná se například o:

 • vbočený palec
 • vybočený malík
 • kladívkové či drápovité prsty
 • přeložené prsty

 

Terapie: nošení prostorné obuvi, používání korekcí prstů, ortopedických vkládacích stélek, správně prováděná pedikúra, případně operace.

 

Kostěné výrůstky

Trvalým tlakem obuvi v místech, kde je kost kryta pouze kůží dochází ke dráždění okostice, nadprodukci kostní tkáně a vzniká exostosa (kostní výrůstek). Např:

 

Dvojitá pata

Vyskytuje se na zadní straně paty, v důsledku nošení těsného lodičkového či mokasínového střihu obuvi. Příčinou bývá špatně tvarovaný (příliš uzavřený) opatek a tvrdá pata obuvi.

Terapie: nošení obuvi se správně tvarovanou a polstrovanou patou, případně operace.

 

Patní ostruha

Vzniká pod dolním hrbolem patní kosti (zespodu paty), zejména u podélně ploché nohy.

Terapie: odlehčení postiženého místa podpatěnkou (podkova), nošení obuvi s vyšším odpruženým podpatkem (cca 5 cm), případně operace.

 

Podnehtová exostosa

 • Tlakem ve špici nízké tužinky narůstá na nehtovém článku kostěný výrůstek.
 • Exostosa na nártu
 • Vzniká tlakem pevné bandáže obuvi na nárt (např. lyžáky, brusle,…).

 

Kožní vady nohou

Mozol

Je onemocnění kůže, způsobené nošením tvarově, velikostně či materiálově nevhodné obuvi. Vyznačuje se oválným, plochým hrbolem, který je tvrdý a není bolestivý.

 

Kuří oko

Od mozolu se liší tím, že jeho střední část, jádro, je tvrdší než ostatní rohovina. Je bolestivé.

 

Puchýř

Puchýře vznikají prudkým opakovaným třením, nejčastěji zadní části paty, při dlouhé chůzi v příliš těsné nebo volné obuvi. Jsou bolestivé.

 

Bradavice

Patří mezi virová kožní onemocnění nohou, trpí jimi nejčastěji malé děti, které navštěvují lázně a bazény. Projevují se bolestí spíše ve stavu bez zatížení.

 

Zvýšená potivost

Příčiny: dlouhé stání a chůze, teplo, nedostatečná hygiena, psychické podněty.

 

Plísně

Mezinárodní statistiky odhadují, že každá druhá osoba v lidské populaci má plesnivé nohy. Výskyt plísňových onemocnění kůže souvisí s tím, jakým způsobem jsou lidé zvyklí pečovat o své nohy a obuv.

Příznivé podmínky pro množení plísní vytváří zvýšená vlhkost, zvýšená tvorba potu

a nedostatečná možnost odpařování. Nedoporučuje se chodit ve společných bazénech a sprchách bosky, půjčovat obuv a používat tzv. přezůvky určené pro hosty (zdroje nákazy).

 

 

Nemoci nehtů

Vysoký nehet

Je způsoben buď trvalým tlakem (přední hrany krátké obuvi na nehet), nebo poraněním nehtu. Následkem toho nehet přestává růst do délky a roste do výšky (přibývá na tloušťce). Zpětným tlakem se v úzké obuvi s nízkou špičkou poškozuje nehtové lůžko.

 

Plísně nehtů

Nehty zasažené plísní změní barvu (zežloutnou) a zhrubnou (rostou do výšky). Začnou se drolit, lámat a uvolňovat z nehtového lůžka. Častým průvodním jevem bývá svědění nebo pálení mezi prsty a oteklá kůže. Rozdíl mezi vysokým nehtem způsobeným tlakem a plísní se pozná pod mikroskopem.

Zarostlý nehet

Příčinou bývá nesprávné stříhání nehtů, nebo nošení úzké špičaté obuvi, případně obuvi s nízkou tužinkou ve špici (nízký prostor pro prsty). Časté jsou dědičné dispozice.

 

Poruchy cévní a metabolické

 • špatné prokrvování nohou (angiopatie)
 • křečové žíly (varixy)
 • cukrovka (diabetes mellitus)

  Článek a další informace naleznete na www.medi-shoes.cz/

Skoč na navigaci
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím